Test na boreliozę i koinfekcje

 

Test biorezonansowy 

01. Anaplasma Phagocytophilum/Ehrlichia Phagocytophilum
02. Babesia Bigemina
03. Babesia Bovis
04. Babesia Canis
05. Babesia Cati
06 Babesia Divergens
07. Babesia Duncani
08. Babesia Felis
09. Babesia Gibsoni
10. Babesia Herpailuri
11. Babesia Jakimoni
12. Babesia Major
13. Babesia Microti / Theileria Microti
14. Babesia Ovate
15. Babesia Pantherae
16. Bartonella Alsaticca
17. Bartonella Arupensis
18. Bartonella Bacilliformis
19. Bartonella Berkhoffii
20. Bartonella Birtlesii
21. Bartonella Bovis
22 Bartonella Capreoli
23 Bartonella Clarridgeiae
24 Bartonella Doshiae
25 Bartonella Elizabethae
26 Bartonella Grahamii
27 Bartonella Henselae/Rochalimaea Henselae
28 Bartonella Koehlerae
29 Bartonella Melophagi

30. Bartonella Muris
31. Bartonella Peromyscus
32. Bartonella Quintana / Rickettsia Quintana
33. Bartonella Rochalimae
34. Bartonella Schoenbuchii

35. Bartonella Talpae
36. Bartonella Taylorii

37. Bartonella Tribocorum
38. Bartonella Vinsonii / Rochalimaea Vinsonii
39. Bartonella Washoensis
40. Borrelia Afzelii
41. Borrelia Berbera
42. Borrelia Burgdorferi
43. Borrelia Carteri
44. Borrelia Caucasica
45. Borrelia Duttonii
46. Borrelia Garinii
47. Borrelia Hermsii
48. Borrelia Hispanica
49. Borrelia Kochis
50. Borrelia Miyamotoi
51. Borrelia Morganii
52. Borrelia Novyi
53. Borrelia Parkeri
54. Borrelia Persica
55. Borrelia Recurrentis
56. Borrelia Tillae
57. Borrelia Turicatae
58. Borrelia Valaisiana
59. Borrelia Venezuelensis
60. Borrelia Vincentii
61. Ehrlichia Chaffeensis

Borelioza jest tak naprawdę tylko jedną z chorób przenoszonych przez kleszcze. Te małe pasożyty zwykle zakażają całą gamą różnych mikroorganizmów na raz. Osoby zakażone wyłącznie krętkiem z rodzaju Borrelia należą niestety do rzadkości. Większość chorych otrzymuje od kleszcza pakiet bakterii, które wywołują równie trudne do wyleczenia (czasem jeszcze trudniejsze) choroby, jak Borelioza. Poniżej opiszę podstawowe choroby gratisowe – koinfekcje, którymi może zarazić nas ten kilku-milimetrowy pajęczak.
Bakterią zakaża ok. 30% kleszczy, czyli dosyć sporo.

Koinfekcje

Bartonella – w skrócie BLO (Bartonella Like Organism) różni się objawami od typowej Bartonellozy (choroby kociego pazura) i jest wrażliwa na inne leki. Koinfekcja BLO daje objawy ze strony centralnego układu nerwowego – spotęgowane symptomy przewlekłej Boreliozy, jak zwiększona drażliwość, roztrzęsienie, bezsenność, lęki, niedobory poznawcze, zaburzenia układu czuciowego, gorączka, a w skrajnych przypadkach – padaczki. Inne objawy Bartonelli, to nieżyt żołądka, ból brzucha, poranne bóle podeszw stóp, bolesne guzki wzdłuż kończyn, bóle węzłów chłonnych, czerwone lub sine podłużne wysypki, palenie i ból skóry.

Babeszjoza – chorobę wywołują pierwotniaki z rodzaju Babesia, a więc wymaga odrębnego leczenia lekami, które nieskuteczne są w przypadku Boreliozy. Kleszczy zakażonych Babeszjozą jest ok. 8-20%, a na człowieka mogą przenosić ponad 30 gatunków chorobymoże objawiać się łagodnie lub przechodzić w stany zagrażające życiu chorego. W pierwszym etapie zakażeni skarżą się na wysoką gorączkę i dreszcze. Później zakażeni Babeszjozą zgłaszają: nocne poty, niemożność wykonania pełnego oddechu, okazjonalny kaszel. migrenowe bóle głowy, uczucie braku równowagi oraz zmęczenie.
Zakażenie u chorych tylko na samą Babeszjozę może przejść nawet samoistnie, bez żadnej kuracji. Jednak gdy Babeszjoza występuje wspólnie z Boreliozą, jej leczenie jest o wiele trudniejsze.

Erlichioza – jest chorobą odkleszczową wywołaną przez riketsje – bakterie z rodziny Rickettsiales. Występuje u ok. 10-50% kleszczy. Erlichiozę można rozpoznać przede wszystkim po leukopenii, czyli obniżeniu liczby leukocytów we krwi obwodowej. We wczesnej infekcji można zaobserwować zmniejszenie płytek krwi i podwyższone enzymy wątrobowe. Do pozostałych objawów Erlichiozy należą bóle głowy, bóle mięśni oraz chroniczne zmęczenie, które jednak trudno odróżnić od objawów samej Boreliozy. Anaplasma phagocytophilum: bakteria Anaplasma phagocytophilum (dawniej Ehrlichia), będąca czynnikiem etiologicznym choroby zwanej: ludzką anaplazmozą granulocytarną. Bakteria dostaje się do krwiobiegu wraz z wydzielinami i śliną żerującego na skórze kleszcza, możliwe jest również zakażenie okołoporodowe i po ekspozycji na zakażoną krew. Wykazano że w Europie u około 30% pacjentów zakażenie Anaplasmą współistnieje z kleszczowym zapaleniem mózgu lub boreliozą z Lyme.

 

Kwestionariusz objawowy –  wg dr Darina Ingelsa

Jeżeli po ugryzieniu kleszcza nie pojawia się rumień wędrujący, zdiagnozowanie boreliozy w laboratoryjnych testach z krwi może okazać się skomplikowane. Dlatego w celu oceny określenia prawdopodobieństwa, że cierpisz na tę chorobę dr Ingels opracował kwestionariusz objawów. Bez względu na to, czy masz widoczny ślad po ugryzieniu czy nie, od razu musisz nauczyć się rozpoznawać charakterystyczne objawy. Kiedy zrobisz testy z krwi lub BRT, otrzymasz wyniki i okaże się, że rzeczywiście masz boreliozę możesz od razu rozpocząć terapie lecznicze, zanim choroba się rozwinie. Możesz także wypełniać ten kwestionariusz co jakiś czas w trakcie terapii, aby mierzyć rezultaty lecznicze. Chociaż kwestionariusz to tylko pierwszy krok, jest on ważny w określeniu prawdopodobieństwa, że borelioza występuje. Pytania są zgodne z  zaleceniami Międzynarodowego Stowarzyszenia Boreliozy i Chorób Pokrewnych ILADS, grupy specjalistów, którzy opowiadają się, by w określaniu prawdopodobieństwa występowania boreliozy w większym stopniu opierać się na objawach. Wypełniając kwestionariusz, przy każdym objawie należy wpisać liczbę od 0 do 4 oceniając dotkliwość objawów. Na dole kwestionariusza znajduje się klucz do interpretacji wyników. Jeżeli po ugryzieniu kleszcza wystąpi rumień wędrujący jest bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że chorujesz na boreliozę. W moim Gabinecie wprowadziłem stosowanie kwestionariusza objawów, co w znaczny sposób poprawia diagnostykę. 

Borelioza – kwestionariusz objawowy