Komunikaty pylenia

Za  Allergen Research Center – Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych

 

Sezon pylenia 2018 trwa  – maj !!!

 

Aktualizacja 19.05.2018

Złe wiadomości dla osób uczulonych na alergeny pyłku traw. Wcześniej niż zwykle trawy wchodzą w szczytowy okres pylenia. Lokalnie już w najbliższym tygodniu (po 21 maja) przewidywane jest wysokie stężenie pyłku traw. Niestety nie oznacza to wcześniejszego końca sezonu. Przez najbliższe 2 miesiące omijajcie nieskoszone trawniki. A może warto wymusić na administratorze terenu skoszenie trawnika.

 

 

Aktualizacja 07.05.2018

W powietrzu dominuje pyłek sosny. Żółty osad na samochodach, parapetach i na liściach to pyłek sosny. Po opadach deszczu będzie widoczny w formie żółtego osadu na brzegach kałuż. Na szczęście pyłek sosny nie uczula, ale może drażnić błonę śluzową nosa i spojówki oczu i potęgować objawy alergiczne wywołane przez inne alergeny. A trawy – najsilniejszy alergen – już rozpoczynają pylenia.

 

 

 

Sezon pylenia 2018 trwa  – kwiecień !!!

Aktualizacja 26.04.2018

Silnie uczulającej pyłek brzozy obecny będzie w powietrzu w coraz niższym stężeniu i w najbliższych dniach nie przekroczy już wartości średnich. Wysokie natomiast będzie stężenie intensywnie pylącego dębu. Koncentracja pyłku buka spodziewana jest na poziomie niskim, a wierzby i jesionu, bardzo niskim. Sezon pylenia grabu, klonu i topoli zakończył się.

Grzyby Cladosporium – stężenie zarodników na poziomie średnim.

 

 

Aktualizacja 16.04.2018

W najbliższych dniach w całym regionie towarzyszyło nam będzie intensywne pylenie brzozy, której alergeny są najczęstszą przyczyną pyłkowicy w miesiącach wiosennych . W bardzo wysokim stężeniu w powietrzu obecny będzie również pyłek grabu i jesionu. W stężeniu średnim spodziewany jest pyłek topoli, a w niskim, pyłek wiązu, wierzby i klonu.

Zakończyło się pylenie olszy i cisu.

 

 

 

 

Sezon pylenia 2018 rozpoczęty – marzec !!!

Aktualizacja 20.03.2018

Szczyt pylenia olszy

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualizacja 04.03.2018

Na przeważającym obszarze kraju średnie stężenie pyłku leszczyny odnotowaliśmy już na przełomie stycznia i lutego. W lutym silne mrozy zatrzymały wegetację roślin. Jednak w już PIERWSZEJ DEKADZIE MARCA przewidywany jest gwałtowny wzrost stężenia PYŁKU LESZCZYNY I OLSZY.