Nietolerancja pokarmowa

           Zaburzenie w przyswajaniu pokarmów, powodujące nasilenie objawów chorobowych takich jak wysypki, bóle brzucha, nudności , bóle głowy, stany permanentnego zmęczenia, biegunki. Często alergia i nietolerancja pokarmowa traktowane są jak synonimy, czyli te same jednostki chorobowe, co jest ewidentną pomyłką. Alergia objawia się natychmiast w trakcie spożywania pokarmów lub kontaktu z alergenem. Nietolerancja pokarmowa to tzw. późna alergia – objawy są po kilku lub kilkunastu godzinach od spożycia pokarmu, który nam nie służy.

Nietolerancja pokarmowa może mieć podłoże immunologiczne, czyli reakcja zaburzeniowa przeciwciał na białka  spożywanego produktu. Może również brakować nam enzymu , który pomagałby w trawieniu danego produktu np. cukier w mleku – laktoza trawiony jest przy pomocy enzymu  laktazy itp.

W biorezonansie podchodzimy do w/w dolegliwości od strony zaburzeń, jakie powodują drgania własne danego produktu na drgania własne naszego organizmu. Podobnie ten negatywny wpływ można zdiagnozować przeprowadzając określony test za pomocą aparatury Bicom Optima , stosując odpowiedni program testowy.

Testy na nietolerancje pokarmowe można podzielić na dwa rodzaje :

  • test na podstawowe produkty pokarmowe, spożywana praktycznie codziennie – np. mleko, jaja, pszenicę, gluten itp,
  • test na dodatki i konserwanty w spożywanych produktach  – np. barwniki, aromaty, siarczany itp.

 

Z A P R A S Z A M